Tablice elektroniczne w komu­nikacji miejskiej we Wrocławiu. Część druga.

Tablice elektroniczne, które na stałe zagościły na miejskich przystankach, są dużym usprawnieniem tradycyjnego rozkładu jazdy. Użyteczne informacje, które wyświetlają tablice, są dodatkowo podane w sposób dostępny dla osób starszych i słabiej widzących.

W poprzednim artykule Tablice elektroniczne w komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Część pierwsza1, poznaliśmy charakterystykę papierowego rozkładu jazdy. W tym artykule przedstawię, czym różnią się tablice elektroniczne od tradycyjnego rozkładu, jakie informacje zawierają, oraz w jakim celu wyświetlają piktogramy. Serdecznie zapraszam.

Informacja zależna od czynników

Papierowy rozkład jazdy przedstawia stałe informacje, niezależnie od zewnętrznych warunków. Opóźnienie linii 33 spowodowane zmianą trasy w okolicy Placu Strzegomskiego nie wpłynie na zawarte w rozkładzie informacje. Tablica elektroniczna natomiast wyświetla informacje w zależności od pewnych czynników, takich jak czas czy jakość powietrza. Z każdą zmianą wyświetlacz LED prezentuje aktualne dane. Jest to duże ułatwienie dla pasażerów.

Zależna od

 • Czasu
 • Jakości powietrza
 • Dostępu do sieci
 • Opóźnienia linii
 • Zmiany rozkładu jazdy

Bogactwo informacji

Liczba informacji w przeciwieństwie do papierowego rozkładu jest znaczna. Warto zauważyć, że powierzchnia tablicy elektronicznej technicznie umożliwia wyświetlanie dowolnej informacji — komunikatów, symboli graficznych, a nawet reklam. Pasażer oczekujący na tramwaj albo na autobus ma możliwość szybkiego zapoznania się z najważniejszymi informacjami: listą najbliższych połączeń, aktualną godziną, czy komunikatami MPK. Miłym akcentem są piktogramy identyfikujące miejsca kultury czy parki. Tablice elektroniczne korzystające z połączenia GSM w razie braku połączenia poinformują nas o awarii. W takim przypadku możemy skorzystać z tradycyjnego rozkładu.

Tablica wyświetla

 • Czas
 • Najbliższe połączenia
 • Następne połączenia
 • Piktogram
 • Jakość powietrza
 • Komunikaty MPK
 • Informacje o braku połączenia GSM.
Informacja o jakości powietrza na stałe zagościła na tablicy elektronicznej.
Informacja o jakości powietrza na stałe zagościła na tablicy elektronicznej.
Tablica elektroniczna umieszczona na ulicy Aleksandra Ostrowskiego.
Tablica elektroniczna umieszczona na ulicy Aleksandra Ostrowskiego.

…w dostępny sposób

Tablice elektroniczne wyświetlają informacje w kontrastowych kolorach: pomarańczowym na czarnym tle. Taki zestaw kolorów ułatwia przeczytanie informacji ze znacznej odległości oraz w trudnych warunkach. Wybrany zestaw barw oraz rozmiar kroju ułatwia zapoznanie się z rozkładem osobom starszym i ze słabszym wzrokiem. Papierowy rozkład jazdy wydrukowany na białym papierze jest zdecydowanie mniej „dostępny” w godzinach wieczornych.

Kontrasowe kolory są bardziej czytelne podczas złych warunków pogodowych.
Kontrasowe kolory są bardziej czytelne podczas złych warunków pogodowych.

Miły akcent

Miłym akcentem, wnoszącym nieco życia w suche dane, są piktogramy. Zaprojektowane przez Adama Molendę, ułatwiają nawigację turystów po mieście. Celem DIP, czyli Dynamicznej Informacji Przystankowej, jest umieszczenie piktogramów w pobliżu parków, muzeów, czy stacji kolejowych. Przykładowo piktogram muzyka pojawia się w pobliżu Opery i Narodowego Forum Muzyki (NFM), a Kolej na przystanku Dworzec główny.

Piktogram kolej
Kolej
Piktogram fontanna
Fontanna
Piktogram park
Park
Piktogram teatr
Teatr
Piktogram muzyka
Muzyka
Piktogram muzeum
Muzeum

Problemy projektowe

Awaria zasilania oraz połączenia mobilnego jest niestety piętą achillesową nowoczesnego rozwiązania. Obecnie wrocławskie tablice elektroniczne, w przypadku braku połączenia GSM wyświetlają komunikat Brak połączenia GSM, co uniemożliwia korzystanie z rozkładu. Ponieważ rozkład jazdy nie często się zmienia, podczas tego typu awarii, można by wyświetlić stały rozkład. Dodatkowo wyświetlany komunikat: tryb awaryjny z częstotliwością raz na kilka minut nie uszedłby uwadze pasażerów. Lepiej wyświetlić stały rozkład niż informację o awarii.

Podsumowując, tablice elektroniczne są technologicznym rozwinięciem rozkładu papierowego. Choć stwarzają nowe wyzwania dla projektantów, rozwiązują wiele problemów, które nie są w stanie rozwiązać tablice papierowe. Możemy śmiało założyć, że oba rozwiązania będą współistniały jeszcze przez długi czas.